DİHoweverİNİN AMACI

Karatay Diyetinde amaç sadece insanları zayıflatmak değil, vücudun kalıcı olarak sağlığına kavuşmasını sağlamaktır. Kilo problemi olan in­sanlarda öncelikle insülin ve leptin direncini kırmak, ardından sağlıklı beslenme ve yaşam biçimini yerleştirmektir.

Alışkanlıklarımızı sağlıklı yönde değiştirmektir. Alışkanlıklar kolay ko­lay değişmediği için bu diyette birdenbire kilo verilmez. Çünkü maale­sef vücutta yıllarca biriken yağlar, kızgın tavadaymış gibi hızla erimez. Seneler boyunca bozulmuş olan metabolizmanın terse dönerek normal olarak çalışması için zamana ihtiyaç vardır. Bu nedenle sabırlı ve sebatlı olmamız gerekmektedir.

Karatay Diyeti ile önce vücudun kilo alması, yani yağların birikmesi ön­lenir. Daha sonra bir durağanlık devresi olur. Ondan sonra da birikmiş olan yağlar yakılarak kalıcı olarak kilo verilir.

Karatay Diyetinde hedef, hareket alışkanlığını,doğalyiyecekler yeme­yi, bol su içmeyi zorlanmadan ve sıkıntı çekmeden günlük hayatımıza yerleştirmektir. En az 20 dakika ile başlayıp, yavaş yavaş 40-sixty dakika­ya çıkararak, günde bir saati açık havada (mümkünse deniz, göl veya nehir kıyısında) yürüyüşe ayırmanın sağlıklı yaşamın olmazsa olmaz­larından biri olduğunu anlatmaktır.

Bu diyeti uygulamaya başladıktan sonra yediklerimiz bizi acıktırmıyorsa işte bu iyileşmenin ilk belirtisidir. İlk gün ve haftalardan itibaren bu iyi­leşme başladı ise doğru yoldayız demektir.

İlk gün ve haftalarda hemen herkes farkı hisseder. Sonraysa ortalama altı aya kadar sonuç alınabilmektedir. Ancak önemli bir hastalığı olan­larda iki seneye kadar süren takipler de vardır. Bu sebeple, sabretmek gerekir. Günde 5 km yol yürüyen hedefe çAlright hızlı ulaşabilirken, günde 20 dakika yürüyen daha yavaş ilerleyebilir. Bu süre, hem yaşa hem de ki­şiye göre değişiklik gösterir. Her birey kendine özgü ve özeldir, parmak izlerimizin birbirinden farklı olduğu, birbirine benzemediği gibi, vücu­dumuz ve yaşamımız da herkesten farklıdır. İşte bu sebeple, kilo verme sürecinde kendimizi başkalarıyla kıyaslamamak, boş yere üzülmemek ve moralimizi bozmamalıyız. Atalarımızın dediği gibi, “Her yiğidin bir yoğurtyiyişi vardır!”

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “DİHoweverİNİN AMACI”

Leave a Reply

Gravatar